Program posiedzenia:

  1. Otwarcie obrad i przyjęcie programu posiedzenia
  2. Regulamin Komitetu Transportu PAN
  3. Sprawy organizacyjne: uzupełnienie składu prezydium i wybór sekretarza
  4. Problematyka rozszerzenia składu Komitetu o specjalistów z zakresu życia naukowego, gospodarczego i społecznego
  5. Struktura organizacyjna Komitetu – sekcje, zespoły i propozycja obsady personalnej
  6. Wolne wnioski
  7. Zamknięcie obrad


Posiedzenie otworzył przewodniczący Komitetu Transportu PAN prof. W. Wawrzyński, przywitał wszystkich uczestników posiedzenia i wyświetlił program posiedzenia. Zaproponował zamianę punktów posiedzenia 4 i 5 mając na uwadze konieczność przedstawienia struktury organizacyjnej, a następnie mając ustaloną strukturę podjąć dyskusję nad rozszerzeniem składu Komitetu. Zebrani zgodzili się z propozycją Przewodniczącego. Zmieniony program został przyjęty przez aklamację.
Przewodniczący poinformował, że propozycja Regulaminu została przesłana członkom Komitetu do zapoznania się. Uczestnicy zebrania nie zgłosili uwag w tym zakresie. W wyniku jawnego głosowania Regulamin Komitetu Transportu PAN został przyjęty.
Przewodniczący omówił dotychczas podjęte działania w zakresie uformowania składu Prezydium. W wyniku tych działań prof. Z. Łukasik został wybrany V-ce Przewodniczącym Komitetu a prof. B. Łazarz, prof. I. Pielecha i prof. W. Ślączka zostali wybrani członkami Prezydium. Ponieważ Wydział IV PAN wyraził zgodę na powołanie drugiego V-ce Przewodniczącego prof. W. Wawrzyński zaproponował i uzasadnił powołanie na to stanowisko prof. M. Jacynę. Ponieważ nie było innych zgłoszeń oraz żadnych głosów w dyskusji Przewodniczący zaproponował głosowanie tajne w systemie USOS PW - Ankieter. Następnie przewodniczący omówił sprawę wyboru Sekretarza Komitetu Transportu proponując na tą funkcję prof. M. Siergiejczyka. Propozycję uzasadnił. Wobec braku innych kandydatur prowadzący posiedzenie zaproponował przeprowadzenie głosowania tajnego w systemie Ankieter. W wyniku tajnego głosowania propozycje uzupełnienie składu Prezydium Komitetu Transportu PAN i wyboru Sekretarza Naukowego Komitetu zostały przyjęte.

W dalszej części posiedzenia przewodniczący przedstawił zasady rozszerzenia składu Komitetu Transportu o specjalistów z różnych branż obszaru transport. Zgodnie z zapisami w Regulaminie oraz Uchwałą Wydziału IV PAN liczba takich osób nie może przekraczać 10. Prowadzący posiedzenie powołując się na uzgodnienia poczynione z członkami Prezydium Komitetu przedstawił i omówił propozycję dołączenia 9 osób i następnie otworzył dyskusję dotyczącą uzupełnienia listy o dalsze osoby. W wyniku dyskusji zgłoszono jeszcze trzy kandydatury. Prof. W. Wawrzyński zaproponował, że powstała 12 osobowa lista będzie przedmiotem dyskusji na Prezydium Komitetu i członkowie Komitetu otrzymają do akceptacji listę 10 osób. Akceptacja będzie miała formę głosowania tajnego z wykorzystaniem systemu Ankieter. O terminie głosowania członkowie Komitetu zostaną poinformowani drogą e-mailową.

Kolejna część posiedzenia dotyczyła struktury organizacyjnej Komitetu, a mianowicie powołania sekcji i ich Przewodniczących. Przewodniczący Komitetu prof. W. Wawrzyński zaproponował i uzasadnił następującą strukturę organizacyjną w podziale na sekcje: Sekcja Logistyki i Procesów Transportowych, Sekcja Sterowania Ruchem w Transporcie, Sekcja Technicznych Środków Transportu, Sekcja Transportu Wodnego oraz Sekcja Elektromobilności i Transportu Autonomicznego. Wobec braku innych propozycji prof. W. Wawrzyński zarządził głosowanie w tej sprawie. Głosowanie miało formę jawną i w wyniku tego głosowania Komitet Transportu przyjął zaproponowaną przez Przewodniczącego strukturę organizacyjną. Następnie prowadzący posiedzenie przedstawił propozycję Przewodniczących pierwszych czterech sekcji przez następujące osoby: Sekcja Logistyki i Procesów Transportowych (Przewodniczący Sekcji: prof. dr hab. inż. D. Pyza), Sekcja Sterowania Ruchem w Transporcie (Przewodniczący Sekcji: prof. dr hab. inż. A. Lewiński), Sekcja Technicznych Środków Transportu (Przewodniczący Sekcji: prof. dr hab. inż. I. Pielecha), Sekcja Transportu Wodnego (Przewodniczący Sekcji: prof. dr hab. inż. A. Weintrit). W przypadku Sekcji Elektromobilności i Transportu Autonomicznego kandydatura na Przewodniczącego zostanie zaopiniowana w terminie późniejszym. Z braku innych propozycji personalnych prof. W. Wawrzyński zarządził głosowanie w tych sprawach, które przeprowadzono w sposób tajny w systemie Ankieter. W wyniku tajnego głosowania Przewodniczący

W części posiedzenia dotyczącego dyskusji i wolnym wnioskom zostały przedstawione następujące informacje:

  • Prof. A. Weintrit poinformował o organizacji w terminie 16 – 18 czerwca 2021 roku, w Gdyni Konferencji TransNav. Zapraszając do udziału w Konferencji zaproponował jednocześnie wykorzystanie tej możliwości do zorganizowania kolejnego posiedzenia Komitetu Transportu PAN w tym terminie.
  • Prof. W. Wawrzyński poinformował, że sekcje nie powinny liczyć więcej niż 10 osób oraz przekazał informacje o trybie powoływania przewodniczących sekcji. Poinformował również, że zgłoszono propozycję dwóch wystąpień na najbliższe posiedzenia Komitetu: prof. M. Jacyna – informacja o działalności czasopisma Archiwum Transportu i prof. D. Pyza – informacja o pracach Rady Doskonałości Naukowej.
  • Prof. Z. Pietrzykowski poinformował o organizacji w terminie 12 – 13 maja 2021 roku, Konferencji Explo-Ship, która odbędzie się w systemie zdalnym. Zaprosił do udziału w Konferencji.
  • Prof. E. Załoga poinformowała o zorganizowanej w 2020 roku Konferencji Naukowej Euro-Trans oraz podziękowała Komitetowi za udzielenie patronatu nad tą Konferencją. Było to udane spotkanie naukowe w systemie hybrydowym, w którym uczestniczyło wiele osób.
  • Prof. W. Wawrzyński pogratulował Przewodniczącym Sekcji wyboru oraz zaproponował aby członkowie Komitetu w miarę szybko zadeklarowali swój udział w pracach konkretnej sekcji oraz aby przyjąć zasadę, że członek Komitetu nie powinien brać udziału w pracach więcej niż jednej sekcji. Zebrani przyjęli te ustalenia do realizacji.